Tarladan sofraya kadar yüksek kaliteli sürdürülebilir sarımsaklar üretiyoruz.

Doğal kaynaklarımızın hızla tükendiği bu günlerde, çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla sürdürülebilirliğin tüm aşamalarını AJÓ 37400 DNA’sına işleyebilmek en büyük hedeflerimizden biridir. AJÓ 37400 olarak üretmek değil, temiz üretimin önemli olduğuna inanıyoruz. Bu sebepten dolayı, karbon ayak izimizi azaltıyor ve daima sürdürülebilir üretimi hedefliyoruz.

Doğal

Ürünlerimiz katkı maddesi, koruyucu, renklendirici ya da kimyasal bir şey içermemektedir. Üretimden paketlemeye kadar sürekli olarak daha çevreci olmanın yolları üzerinde çalışıyor ve doğada çözünebilen paketlere sahip olup, aynı zamanda mümkün olduğunda yeniden kullanılması, geri dönüştürülmesi ya da değerlendirilmeyen atıkların uygun yöntemlerle bertaraf etmesini sağlamaktayız.

Etik

Sosyal, ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirliği göz önünde bulunduruyor ve bu dinamiklerin birbirleri ile etkileşimlerinde, ekonomik kalkınmayı, insan yaşamını ve çevresel dengeyi olumlu yönde etkileyecek adımlar atmaktayız. AJÓ 37400 temiz bir gelecek adına ülkesine katma değer sağlarken, insan sağlığını tehlikeye atmayan üretim sürecine sahiptir. Sosyal sorumluluklarının bilinciyle çalışanlarına ve topluma değer katmak en büyük değerlerimizden biridir.

Lezzet

Lezzet, yaptığımız işin merkezinde yer almaktadır. Önceliğimiz sarımsağın doğal lezzetini korumak ve içerisindeki vitamin ve mineralleri sizlere en taze şekilde sunabilmek. AJÓ 37400 içerdiği doğal ve yüksek besin değerlerine sahip sarımsaklarıyla hem sağlığa hem de damağa hitap etmeyi bir tutku haline getirdi.

Karbon Ayak İzi

Senede 10.000 ton CO2 salınımını engelliyoruz. Bu rakam İstanbul’dan Ankara’ya 115 672 araba seyahatine eş değer. 115.672 araba seyahati kurtardık.

Emisyonu Dengeliyoruz

Üretim tesisimiz karbon nötrdür ve atıklarımızın %98’i geri dönüştürülmektedir. Atık sarımsaklarımız sarımsak tozu haline getirilip ileri dönüşüme katkıda bulunuyor. Atıklarımızın %98’i geri dönüştürülüyor.

Gıda İsrafını İleri Dönüşümle Önlüyoruz

Dünya üzerinde her 7 kişiden biri açlıkla savaşırken, yılda 3 milyar insanı doyuracak kadar gıda israf ediliyor. Üstelik bu israfın %50’si meyve ve sebzeden oluşuyor. Gıda atıkları sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal hem de ekonomik boyutunu olumsuz etkilemektedir. Çürüyüp gübre olacağını düşündüğümüz atık gıdalar, çürüme esnasında ürettikleri metan gazıyla küresel ısınmaya sebep oluyor ve iklim değişikliğini olumsuz yönde etkiliyor. Aynı zamanda gıdaların üretilmesi için büyük miktarda su harcanıyor ve bu suyun %24’ü gıda atıklarıyla beraber çöpe gitmiş oluyor.

AJÓ 37400 olarak, gıda israfını önlemek, doğayı korumak, aynı zamanda ileri dönüşüme katkıda bulunmak ana ilkelerimizden biri olmuştur. Bu sebeple, AJÓ 37400 sarımsaklarını üretirken, ata tohumu çiğ Taşköprü sarımsaklarımızı özel fırınlarımızda belli bir ısı ve nem oranında 60-75 güne kadar bekletiyoruz. Bu doğal reaksiyon sonucunda siyaha dönen sarımsakların aralarından en güzellerini ve kalitelilerini seçiyor, özenle paketleyip evlerinize kadar ulaştırıyoruz. Doğanın bize sunduğunu israf etmeden tüketebilmek için, fire verdiğimiz sarımsakları atık olarak israf etmek yerine, sarımsak tozu haline getirerek değerlendiriyoruz. Doğaya değer veriyor ve daha iyi üretim yöntemleri geliştirmek için çalışıyor aynı zamanda da sizleri bu konuda bilinçlendirmek için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Tüketicilerimiz olarak siz de bu israfın önüne geçmek istiyorsanız meyve ve sebze atıklarını diğer atıklarınızdan ayrı bir yerde tutabilir ya da ayırmış olduğunuz meyve sebze atıklarını püre haline getirip çiçeklerinizin toprağında gübre görevi görmesi için toprağa ekleyebilirsiniz.

Menü